Evden Kaçış Oyunları Hakkında

Gerçek evden ve odadan kaçış oyunları nedir? Nasıl Oynanır? Nelere ihtiyaç vardır?

Gerçek Evden Kaçış Oyunları Nedir?

Evden kaçış oyunları ilk oyunları bilgisayar üzerinden oynanan sanal oyunlardı.Ancak bu alandaki gelişmeyi gören Takao Kata Japonya’da ilk defa bu oyunları gerçek fiziksel mekana taşıdı. 2008 yılında bu kaçış oyunlarını hayata geçiren Japonya’dan sonra, birçok ülkede de benzer işlere imza atıldı. Evden kaçış oyunlarını bilgisayarda oynanan kaçış oyunlarından ayırt etmek için gerçek kaçış oyunları, odadan kaçış oyunları, korku odası, korku evi gibi isimler verildi.

2013 yılında ilk defa ülkemize gelen gerçek kaçış oyunu İstrapped adlı oyundur.Hızla İstanbul’a yayılan oyun, Ankara, izmir, Bursa, Eskişehir,Antalya gibi illerde de oynanmaya başlanmıştır.

 

Evden Kaçış Oyunları Nasıl Oynanır?

Evden kaçış oyunları farklı senaryolarla 2-5 kişilik gruplarla oynanıyor. Oyun gerçek bir fiziksel mekanda gerçekleşiyor ve ekip arkadaşlarınızla bu mekandan çıkmaya çalışıyorsunuz.

Evden kaçış oyunlarında evden çıkmak için size verilen ipuçlarını, bilgileri değerlendirip, şifreleri çözmeyi çalışıyorsunuz.Oyun alanında fiziksel güç gerektirecek bir parkur olmuyor.

Oyun sırasında ekip ruhu taşımak, organize olmak, kriz yönetimi yapabilmek, stres ve baskı altındayken doğru kararlar verebilmek, hızlı düşünüp hızlı hareket edebilmek çok önemli. Oyunlar sırasında birbirinize rakip olmuyorsunuz. Ekip halinde oynuyorsunuz.

Evden kaçış oyunlarının ortalama süresi 1 saat ve ücretler değişmekle beraber kişi başı değil ekip için toplam ücret olarak belirleniyor.

Kaçış Oyunlarının Teması Nedir?

Gerçek kaçış oyunları genellikle bir evden/odadan/kapalı bir mekandan kaçıp kurtulma teması üzerinde kurgulanıyorlar. Oyuncular için hazırlanan senaryolar, aksiyon, gizem, korku, gerilim kategorilerinde oluyorlar.

Görevtamam.com üzerinde aksiyon&görev, kaçış&kurtulma, kapalı&kullanım dışı, korku&gerilim temalı oyunları bulabilirsiniz.

Ayrıca dedektiflik konulu oyunlarıyla sizlerin araştırma ve parçaları birleştirme yönlerinizi ön plana çıkarabileceğiniz oyunlar da mevcuttur. Evden kaçış oyunlarında bazen bir salgın hastalığı önlemeye çalışırken, bazen de gizemli bir durumu çözmeye çalışacaksınız.

Evden ve Odadan Kaçış Oyunlarında Nelere Dikkat Etmeli?

Evden kaçış oyunlarında dikkat edilmesi gereken temel konu, bu oyunlarda oynamak için herhangi bir rahatsızlığınızın bulunmamasıdır.
Diğer bir nokta ise koordineli bir oyun sergilemektir. Bu oyunların eğlence amaçlı olduğunu unutmadan, olabildiğince analitik düşünerek olayları çözmelisiniz.

Unutmayın, evden kaçmak için 1 saatiniz var, ekip arkadaşlarınızla beraber hem eğlenceli hem de korku&aksiyon dolu dakikalar sizi bekliyor.