GateOFF Oyunu ile İlgili Özel Röportaj

May 03 2016

GateOFF Oyunu ile İlgili Özel Röportaj

Gate Off oyunu, İstanbul Anadolu yakası Kadıköy’de , zaman makinesi konseptiyle iki katlı bir evden kaçış oyunudur. 

Oyun içerisinde gerilim, zeka oyunları, görsel hafıza gerektirecek bulmacalar, fiziksel aksiyonlar mevcuttur. Amacınız, en az 2 kişi en fazla 6 kişiyle bir grup oluşturup 1 saat içerisinde 2 ipucu hakkınızla iyi bir ekip çalışması yaparak evden kaçmayı başarmak. GateOFF Zaman Makinesi konseptinde birden fazla zamanda yolculuk edeceksiniz. Oyun hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. 

Şimdi de GateOff oyununu, kurucusu Mehmet Bilgen’den dinleyelim (*) : 

– Öncelikle sizi tanıyalım Mehmet Bey.

Adım Mehmet Bilgen. GateOFF’ un kurucusuyum. Mesleğim mühendislik. Yaşım 31. Oyun evlerini ilk gördüğümde fantastik bir dünya geldi aklıma ve bunu hemen yapmak istedim. Mesleğim de bana bu konuda çok yardımcı oldu. Ayrıca ailem ve arkadaşlarımın desteği için de teşekkür etmek isterim.

– GateOFF nasıl bir oyun ve amacı nedir ?

GateOFF Zaman Makinesi konsepti iki katlı bir evden kaçış oyunudur. Oyun içerisinde gerilim, zeka oyunları, görsel hafıza gerektirecek bulmacalar, fiziksel aksiyonlar mevcuttur. Amacınız, en az 2 kişi en fazla 6 kişiyle bir grup oluşturup 1 saat içerisinde 2 ipucu hakkınızla iyi bir ekip çalışması yaparak evden kaçmayı başarmak. GateOFF Zaman Makinesi konseptinde birden fazla zamanda yolculuk edeceksiniz.

Bu zamanlara göre dekore edilmiş olan evimizde bulmacalara iyi bir şekilde konsantre olup zamanımıza geri dönmeyi başarabilirsiniz ya da zamanın herhangi bir noktasında sıkışıp kalırsınız 🙂 GateOFF ekibi olarak, sizleri zamanda yolculuğa çıkarıp eğlenceyi ve heyecanı zeka ile birleştiren bir oyun hazırlamaya çalıştık.

Böyle bir oyun yaratma fikri nereden aklınıza geldi ?

Mehmet Bilgen: Bu oyunlar aslında ilk olarak Japonya’da ortaya çıkmış olup tüm dünyaya kısa bir zamanda yayıldı diyebiliriz. İlk bu evlerden birini gördüğümüzde kesinlikle bunu yapmalıyız dedik. Düşünsenize, bir oyun hazırlıyorsunuz ve insanlar sizin yarattığınız bu dünyada gizemleri çözmeye çalışıyor, zihninizden kaçmaya çalışıyor. Fantastik bir kurgunun gerçek hayata yansımış hali.

Hatta öyle ki; fikirler gelmeye devam ediyor ve ikinci oyunumuz olan “SALOON” adlı, vahşi batıda bir barda geçen, yeni oyun evimizi çok yakında açıyoruz. Bu konsept daha çok korku dolu anlar yaşayacağınız, adeta bir korku filmindeki karakterler olarak oynanacak.

– GateOFF’a gelirken kendi arkadaşlarımızla gelmek zorunda mıyız, yoksa ekipleri siz mi oluşturuyorsunuz? Bu ekipler nasıl oluşturuyor?

Evet kendi arkadaşlarınızla kurduğunuz bir ekiple geliyorsunuz. En az 2 kişi en fazla 6 kişiden oluşan ekibinizi kendi arkadaşlarınızdan kurup oyuna başlıyorsunuz.

-Oyun sabit mi yoksa değişiklikler yapıyor musunuz?

 Oyun konsept olarak sabit kısa sürede tüm konsepti değiştirme imkansız fakat gelen oyuncularla sohbetlerimizdeki geri dönüşlere göre zaman zaman ekleme çıkarmalar yapabiliyoruz. Ayrıca hiç gerilimden hoşlanmayan oyuncularımız olabiliyor onlar oyundan önce bize bu durumu bildirirse düzenlemeler yapabiliyoruz.

-Oyuncular süre sonuna kadar evden çıkış yolunu bulamayınca ne oluyor?

 GateOFF oluyorlar ve zamanın neresindelerse orada sıkışıp kalıyorlar 🙂 Belki çözmeleri gereken daha çok bulmaca varken bunları görmekten mahrum kalıp oyunu bitiremiyorlar.

Oyun esnasında klostrofobik bir ortam oluştuğunu sanıyorum. Bırakıp çıkmak isteyen oluyor mu? Oyuncular nasıl iletişime geçebiliyor?

 Evet bir yerde kapalı kalıyorsunuz ve kapılar kilitli, doğalında klostrofobik bir ortam oluşuyor. Bazen oyun içerisinde ki gerilimle birlikte oyunu bırakmak isteyen kişiler olabiliyor ilk önce sakinleştirmeye çalışıyoruz ama ısrarla çıkmak istenirse elbette oyundan çıkarıp arkadaşlarının devam etmesini sağlıyoruz. Evimizin içerisinde 15 tane kamera var ve ses sistemi mevcut oyuncuların tüm adımlarını moderatör odasında ki kameralardan takip ediyoruz. İpucu istediklerinde ya da herhangi müdahale edilmesi gereken durumlarda mikrofonla iletişime geçiyoruz.

En kısa sürede bulmacaları çözen ekip ne kadar sürede evden çıkmayı başarabildi?

Evden kaçış oyunları forum yazarları ve forumlarının ismi RoomEscaper olan arkadaşlarımız 38 dk evden çıkmayı başararak en kısa sürede evimizden çıkan ekip oldular. Şuana kadar rekorlarını kıran çıkmadı.

-Bugüne kadar oyun esnasında yaşadığınız ilginç bir olay oldu mu?

 Aslında kamera arkasından oyuncuları izlemek çok keyifli oluyor. Gerilimli dakikalarda kavga eden çiftler olabiliyor ve oyunu kaybetmişlerse tartışmaları oyun sonrasında bizim yanımızda da devam edebiliyor. Tabi bizim onları izlediğimizi unutup duygusal anlarında yaşandığı oluyor 🙂 Hiç korkmam ben deyip ilk gerilimde yerinden sıçrayan erkeklere çok rastlıyoruz.

-Neden GateOFF’a gelip bu oyunu oynamalıyız?

Öncelikle biz ekip olarak bu proje için çok kafa yorduk. Amacımız insanları eğlendirmek ve hayatın stresinden 1 saat dahi olsa tamamen uzaklaştırmak. Oyun sonrasında aldığımız tepkilere göre bunu başarabildik, insanlar bu 1 saatin nasıl geçtiğini hiç anlayamadıklarını tamamen evin içinde kaybolduklarını söylüyorlar. Aynı zamanda eğlenirken kafa yormak, şaşırtmak, iyi bir ekip ruhuyla çalışmalarını sağlayacak bir kurgu yapmaya çalıştık. Oynayan arkadaşların evimizden gülerek çıkmaları bize bunu gösteriyor ve mutlu ediyor.

(*) www.milliyet.com

Yorum Yaz

E-mail adresin paylaşılmayacak.