Hem Korkuyorlar, Hem Para Ödüyorlar!

May 24 2016

Hem Korkuyorlar, Hem Para Ödüyorlar!

Konya’da adrenalin tutkunları için açılan “Haris’in Evi adlı korku konseptli oyun evi ilgi görüyor.

Üç katlı evin dört odasında, tamamen karanlık bir ortamda geçen oyuna 16 yaşından büyük iki ve altı kişiden oluşan gruplar katılıyor. Oyuncular, el fenerleri aracılığıyla girdikleri odaların farklı noktalarına yerleştirilen şifre ve ip uçlarını bulduklarında, diğer odalara geçme hakkını elde ediyor. Tabii girdikleri odalarda tabutlar, kesik kol ve bacaklar ile gerilimi artırıcı ses efektleri ve sürprizlerle karşılaşıyor. Yaklaşık 1 saat süren oyun sonunda ipuçları sayesinde çıkış noktasına ulaşan oyuncular, evden çıkmayı başarıp, oyunu tamamlıyor. Bu oyuna katılmak için kişi başına 25 lira ödeniyor.

Korku konseptli “Haris’in Evi’nin İşletme Müdürü Gökhan Canlı, özellikle gençlerin korku konseptinde hazırlanan eve büyük ilgi gösterdiğini söyledi. Türkiye genelinde 2010 yılının başından itibaren evden kaçış oyunlarının yaygınlaşmaya başladığını anlatan Canlı, Konya’da bu işi korku evine çevirdiklerini belirtti. Rezervasyon ile müşterilerin eve geldiğini ifade eden Canlı şunları söyledi:

“Oyun 2 veya 6 kişi ile başlıyor. İnsanların kendi evine veya arkadaşının evine girme hissi verebilmek için ilk eve geldikleri zaman bir karşılama olmuyor. Girdikten sonra odalarda belli ipuçları var. Onları bulup şifreleri çözüp odadan odaya geçerek evden çıkmaya çalışıyorlar. Konsept olarak da korkuyu seçtik. Güvenlik kameraları ile tüm odaları ve içerdeki kişilerin hareketlerini izleyebiliyoruz. Kumanda odasından belli efektler, müzikler verilerek ve bazı değişik sürprizlerle korkuyu insanlara yansıtıp eğlendiriyoruz.”

Korkuyu Yöneterek Evden Çıkmaları Lazım

Oyunun dört oda ile sınırlı olduğunu belirten Canlı, “Oyunun süresi 60 dakika. Toplam dört odamız var. Her oda 15 dakika sürüyor. Korku dozajını ise odadan odaya geçişlerde kademeli olarak arttırıyoruz. Burada oyuncuların korkuyu yönetip şifleri çözerek evden çıkmaları gerekiyor” diye konuştu.

Korkudan Oyunu Yarıda Bırakanlar Var

Eve girip oyuna başladıktan sonra korkan kişilerin değişik tepkiler verdiğini de anlatan Canlı şunları söyledi:

“Oyuna kendisini kaptıran kişiler korktukları zaman değişik tepkiler veriyorlar. Özellikle bayanlar çığlık atıyorlar. İçlerinde tekbir getirenler, dua edenler çıkıyor. Kapılardan içeriye kimsenin girmemesi için evin içerisindeki malzemeleri kapının arkasına yığıyorlar. Bazıları da oyunu yarıda keserek evden çıkmak istiyor. İlgi çok fazla. Çünkü insanlar korkarak eğlenmeyi seviyorlar. Özellikle bayanlar daha çok ilgi gösteriyor. Yaptığımız tespitlere göre de bayanlar erkeklerden daha cesaretli görünüyor. Oyuna dahil olan kişilerden ise 25’er lira ücret alıyoruz.”

Yorum Yaz

E-mail adresin paylaşılmayacak.