Room Project Buchenwald Toplama Kampı Gerçek Kaçış Oyunu

Detaylar

Detaylar

Room Project Buchenwald Toplama Kampı Gerçek Kaçış Oyunu ile gerçek bir hikaye yaşamaya hazır mısınız?

Ben Yossi Robinowitz. 1927 Yılında Varşova ‘da doğdum. Henüz 16. yaşımı kutlayamadan Alman Nazi Subayları’nın evimizin kapısını zorla kırarak evimize girdikleri gün hayatım yaşanması zor bir trajediye döndü. Oysa ertesi gün yeni yaşımı kutlayacak olmamın sevinciyle uykuya dalmakta zorlanacak kadar heyecan ve mutluluk hissediyordum. Kız kardeşim ve annemin korku dolu gözlerle koridorda beklediklerini hatırlıyorum. Babam, tüm güçlü duruşuyla bizi koruyup kollamaya çabalarken bir bilinmeze doğru yola çıkacak olmanın verdiği korkuyu da taşıdığını hissedebiliyordum.

Askerlerin bizi ite-kaka evimizin dışına sürükledikleri sırada; kız kardeşimin bizi almak için gelen aracı kocaman bir canavara benzetmesi ile güçlü ve tiz ağlama sesi Varşova’yı sarmıştı. Annem ise yüksek sesle Tanrı’ya dua ediyorken sırtına yediği kabza darbesiyle kapalı araca çuval gibi atılıvermişti. Ardından kız kardeşim ve ben de aynı vahşilikle kamyonun arkasına zorla bindirilmiştik. Babam bir sonraki aracın içine girdiğinden annemi ve kız kardeşimi bir araya getirip sarıldığımı, sımsıkı sarıldığımı hatırlıyorum.

Varşova sokaklarında ilerlerken gördüğüm manzara bir sonraki göreceğimiz vahşet ve acımasızlık dolu günlerin habercisi gibiydi. Evlerin pencerelerinden eşyalar sokaklara atılıyordu, Alman Subayları’na karşı gelenler oracıkta makineli tüfekle öldürülüyorlardı. Gecenin karanlığını silah sesleri ve çaresizce bilinmeyeni bekleyenlerin çığlıkları bozuyordu.

Tren garına yaklaştığımız sırada hareket halindeki araçlardan birer birer aşağıya indiriliyorduk. Her tarafımız yara bere içinde kalmıştı. Vagonlara binerken birbirimizi kaybetmemek için sımsıkı ellerimizi tutuyorduk. Vagon içleri nefes alınamayacak kadar kalabalık ve havasızdı. Babam bir sonraki araçtan indiğinde tüm çabaları sonucu bulunduğumuz vagona girmeyi başarmıştı. Birbirimize sarılıp bir bilinmeze doğru yola çıktığımızda bu tüm aile bir arada olduğumuz son andı. Yorgunluktan ve havasızlıktan bitap düşen kalabalık, trenin yavaşlamasıyla birlikte kendilerine gelir oldular, herkes bir ağızdan neler olduğunu soruyordu birbirine.

Vagonlar açıldığında rastgele seçilmiş insan toplulukları tek sıra halinde istiflenirken, babamın kulağıma eğilerek gerçek yaşımı asla söylememem gerektiğini , söylersem öldürülebileceğimi söylediğini hatırlıyorum. Masanın karşı tarafında oturan düşman bakışlı Alman Subayı elime beyaz bir kağıt uzatırken yaşımı soruyordu. O an kendimi üç yaş büyük söyleyerek elimde numara yazılı bir kağıtla sıranın öbür tarafına itildim. Artık adım Yossi değildi; 72762 numaralı Yahudi çocuğu olarak çağırılacaktım. Adımın bir önemi yoktu, kim olduğum da önemli değildi. Sebebini anlayamadığım bir nedenden dolayı Yahudi olduğum için bu vahşice zulümlere maruz kalmıştım. Önümdeki kalabalığı takip ederken dikenli tel örgü ile çevrelenmiş bir alanda herkesin üst üste yığıldığını görmüştüm. Tellerin üstündeki paslı teneke tabelada Buchenwald Toplama Kampı yazıyordu, sabırla ailemin yanıma gelmelerini beklerken onların silah zoruyla bir barakaya doğru gönderildiklerini gördüm. Ne olduğunu anlamaya çalıştığım sırada babamın bana doğru geldiğini ancak başka bir alanda sıraya sokulup bekletildiğini görmüştüm. Henüz hiçbir şey görmemiş olabileceğini anlayamayacak kadar genç ve çaresizdim. Bir daha asla dün olamayacaktı benim için.

Dondurucu soğuklara rağmen beton üzerinde kıvrılarak uyuyorduk . Yatacak ne bir yatağımız ne de sarılacak bir battaniyemiz vardı. Kimi zaman aç kalıyorduk , küflü kurumuş bir ekmeği paylaşabilmek benim için en lezzetli yemek anlamına geliyordu. Günler sonra annem ve kız kardeşimin sokulduğu barakanın kapısının önünde onlarla kucaklaşmayı beklerken açılan baraka kapılarından ağır bir koku ile karşılaşmıştım. İçeride sayısını bilemeyeceğim kadar çıplak ceset vardı. Hepsini duşa girmeleri için soyunmaya zorlamış ve duşlardan gaz vererek ölüme terk etmişlerdi. Ben 72762 no.lu kamp mahkumu olarak kendi annem ve kız kardeşimin çürümüş bedenlerini kireç çukurlarına taşıdığım gün bir kez daha bu acımasız ve vahşi zulüm karşısında Yahudi kimliğimi sorgular olmuştum. Ağlamaya ve acımı yaşamaya bile halim olmayacak kadar güçsüz ve zayıf bir haldeyken ağır işkencelere maruz kalmış babamı kanlar içinde işkence odasında buldum. Tam ölmek üzereyken sadece birbirimize bakabildik.

Ben 72762 no.lu kamp mahkumu, diğer mahkumlarla güneş doğmadan önce güne başlayıp, dikenli telleri aşıp kaçmaya çalışırken yüksek gerilim hatlarında yanarak ölenleri toplayıp, kampın 2 mil dışındaki kireç çukurlarına taşıyorduk. Kimi zaman derisi yüzülmüş cesetlerle karşılaşıyordum. Revire tüberküloz olduğu için gönderilen hastaların çeşitli deney ve işkencelere maruz kaldıklarındaki çığlıklarını duyarak psikolojik baskılara maruz kaldıkça kendi benliğimi yitirmek üzereydim. Alman Subayları’nın şahsi odalarını gözetim altında temizlerken insan derisi üzerine yapılmış resimler ve abajurların tozunu alıyordum. Gördüğüm her şeyin bir gün de kendi başıma gelebileceğini düşünerek Buchenwald’dan kaçma planları yapıyordum.

Aylardır bu tip psikolojik işkencelere maruz kalırken, beynimin de travma geçirmek üzere olduğunu fark etmiştim. Barakalardan ceset taşıdığım bir gün kireç çukurlarının başında, yaşadığım bu ağır zulümden ve vahşetten nasıl kurtulacağımın yolunu bulmuştum. Çelimsiz ve çok zayıf düşmüş oldukça yaşlı gözüken bedenimle ben de yaşayan bir ölü gibiydim… O halde kampın 2 mil uzağında bulunan kireç kuyularına kendimi atabileceğimi ve uygun bir zamanda ormana kadar gidebilirsem tekrar özgürlüğüme kavuşabileceğimi anlamıştım.

İyi şanslar!

İletişim

İletişim
 • Adres
  Tunalı Hilmi Cad. Bestekar Sok. 40/8 Çankaya / ANKARA
 • Tel
 • E-posta
 • Website
 • Kategori
  AKSİYON & GÖREV
 • Konum
  Ankara
 • Etiketler
  ankara kaçış oyunları, Buchenwald Toplama Kampı, Çankaya Kaçış Oyunları, Evden Kaçış Oyunları, Gerçek Kaçış Oyunları, Kaçış Oyunları, Odadan Kaçış Oyunları, Room Project, Room Project Buchenwald Toplama Kampı

Çalışma Saatleri

Çalışma Saatleri
 • Pazartesi
  11:00 - 00:00
 • Salı
  11:00 - 00:00
 • Çarşamba
  11:00 - 00:00
 • Perşembe
  11:00 - 00:00
 • Cuma
  11:00 - 00:00
 • Cumartesi
  11:00 - 00:00
 • Pazar
  11:00 - 00:00
 • Süre
  60 Dk
 • Kişi & Ücret
  2 Kişi 80 TL | 3 Kişi 100 TL | 4 Kişi 120 TL | 5 Kişi 140 TL
 • Ödeme Şekli
  Nakit

Location

Room Project Buchenwald Toplama Kampı Gerçek Kaçış Oyunu

Contact

Room Project Buchenwald Toplama Kampı Gerçek Kaçış Oyunu
 • By Görev Tamam
 • Email: sosyal@gorevtamam.com

Adınız (gerekli)

Epostanız (gerekli)

Konu

İletiniz

Events

Room Project Buchenwald Toplama Kampı Gerçek Kaçış Oyunu
No Fırsat Found

Ratings

Room Project Buchenwald Toplama Kampı Gerçek Kaçış Oyunu

TOPLAM YORUMLAR

0

0 Total
Değerlendirme yapmak için sisteme üye olmanız yeterlidir. Tüm alanlar için çok/en iyi için 5 en az/en kötü için 1 yıldız veriniz [yarım yıldız ve katları] Verdiğiniz puanlar onay aşamasına girecek ve onaylandıklarında sisteme etki edecektir, puanlama ile birlikte lütfen yorum ekleyiniz. Not: Oynadığınız oyunu kategorilerine özgü değerlendirmeyi ihmal etmeyiniz,eğlenceli bir oyun da aksiyon eğlenceye göre az olabilir. Puanlama yaparken şeffaf ve en doğru değerleri verdiğiniz için TEŞEKKÜRLER
EĞLENCE
0.0%
AKICILIK
0.0%
BULMACALAR
0.0%
ZORLUK
0.0%
ATMOSFER
0.0%
HİZMET KALİTESİ
0.0%